Den matek

Den matek je svátkem na počest matky a mateřství. Vyjadřuje úctu k ženám a matkám. Byl zaveden už ve dvacátém století v západních zemích. U nás a v mnoha dalších zemích je den matek slaven vždy druhou neděli v květnu.

Den matek má své kořeny v hnutí anglických a amerických žen. Američanka Ann Maria Reeves Jarvisová se v roce 1965 pokusila založit hnutí matek s názvem den přátelství matek. Na jejím organizovaném dnu setkání matek si mohly matky vyměňovat názory na aktuální témata. V roce 1870 byla zahájena od sociální aktivistky Julie Ward Howeové iniciativa mírového dne matek pod heslem mír a mateřství. Měla za cíl, že děti by neměly být obětovány ve válkách.

    

Dějiny

Za zakladatelku dnešního dne matek se však považuje metodistická Anna Marie Jarvisová. V neděli 12. května roku 1907 uspořádala v Graftonu na druhé výročí smrti své matky Anny Marie Reeves Jarvisové pamětní setkání dne matek. Následující rok je na její naléhání věnována bohoslužba všem matkám vždy na druhou neděli v květnu v metodickém kostele v Graftonu. Svou lásku ke své zemřelé matce vyjádřila pěti sty bílými karafiáty, které před místním kostelem rozdala ostatním matkám.

    

Vznik v USA

Nyní se na plný úvazek věnovala cíli vytvořit oficiální svátek matek a zahájila iniciativu pro zavedení úředního svátku na počest matek psaním dopisů politikům, podnikatelům, duchovním a sdružení žen. Politické hnutí rostlo rychle. Již v roce 1909 se den matek slavil ve 45 amerických státech. V roce 1912 jej uvedli metodisté v Západní Virginii. 8. května 1914 americký kongres konečně přijal společné usnesení s vyznačením druhá neděle v květnu jako Den matek: Jako symbol lásky a oddanosti matkám je vždy druhá neděle v květnu oslavována jako Den matek. Prezident Spojených států měl v tento den nechat povolit vyvěsit vlajky na veřejné budovy. Woodrow Wilson ještě téhož roku splnil. Tím se Den matek poprvé slavil jako národní svátek.

    

Den matek v ČR

U nás se den matek začal slavit v roce 1923 a to především díky Alici Masarykové. S příchodem komunismu jej však vytlačil svátek Mezinárodní den žen. Po roce 1989 jsme se opět svobodně vrátili k oslavám Dne matek a slavíme jej dodnes.

    


Košík je prázdný